שבר במהלך אימון

שבר במהלך אימון נקרא גם "שבר מאמץ" והוא מתרחש על רקע של שחיקה מואצת של העצם בעקבות פעילות מאומצת. למעשה, מדובר בשבר שונה לחלוטין מאשר שבר רגיל וזאת מאחר שלא פעם שבר במהלך אימון אינו מתגלה עד אשר נוצר כאב עצום שמקשה מאוד על שגרת האימונים, עד לכדי השבתה מוחלטת.

הזיהוי של השבר עוד בתחילתו הוא חשוב מאוד לטובת התמודדות וטיפול, ועל כן אם אתם מבחינים בכאבים נקודתיים שאינם חולפים נדרש לגשת לאבחון אצל גורם רפואי מוסמך. איש מקצוע שעוסק בתחום של שלד ושרירים הוא מומחה לאורתופדיה והוא למעשה הגורם הרפואי שמוסמך לבצע את האבחון לטובת איתור של שבר מאמץ ובהתאם לכך גם יצירת תוכנית טיפול אשר משתנה בין ספורטאי אחד לשני. ככל שתקדימו לבצע את האבחון כך תוכלו לטפל בצורה נקודתית וטובה יותר, עד להתאוששות מלאה.

כיצד מטפלים בשבר מאמץ?

הטיפול בשבר מאמץ מתרכז קודם כל בטיפול מניעתי הכולל הימנעות מוחלטת מפעילות ספורטיבית, לרוב בין ארבעה עד שמונה שבועות של מנוחה מוחלטת. המנוחה היא חשובה מאוד לטובת התאוששות מחודשת של הרקמות והעצם, וזאת לאור העובדה כי רבים מהספורטאים הצליחו להתאושש לאחר שנחו מבלי שהם צריכים לעבור פרוצדורה רפואית. בנוסף, טיפול יכול להתבצע באמצעות פיזיותרפיה המתבצעת באופן קבוע באופן פרטי או דרך מכון שעובד עם קופת החולים שלכם, מתוך מטרה לעורר תנועה אבל בצורה הדרגתית. אם מדבור בשבר חמור לעיתים נדרש לחבוש למשך תקופה מסוימת סד גבס, ועל כן התייעצות עם אורתופד היא חשובה מאוד לטובת קביעה של תוכנית טיפול פרטנית המותאמת לכם, מתוך מטרה לחזור באופן הדרגתי לשגרת האימונים.

שבר מאמץ – לא גזרת גורל

ההתמודדות עם שבר מאמץ יכולה להיות לא פעם מורכבת למדי, בשל העצירה המוחלטת מפעילות ספורטיבית. אולם, עם התמדה בתהליך ההתאוששות שכולל כאמור תרגילים אותם ניתן לבצע בבית בהנחיה של הרופא לצד פיזיותרפיה ומנוחה ניתן בהחלט להתגבר על השבר ללא צורך בהליך ניתוח. מיד לאחר שניתן האישור לחזור לאימונים רצוי לבצע רכישה של נעליים איכותיות כמו גם להקשיב היטב לסרגל המאמצים שלכם ולא לדחוק בעצמכם משום שחזרה מואצת לשגרת האימונים עלולה לגרום לשבר המאמץ להחמיר עד לכדי צורך בניתוח. על כן, התאימו את סוג האימונים אליכם ואל תנסו לדחוק בעצמכם להגיע להישגים כפי שהיו, כל זאת מתוך מטרה להתמודד עם השבר ועם האיחוי באופן הטוב ביותר. בשנים האחרונות ניתן להבחין בתופעה שבמסגרתה ספורטאים פונים גם לטיפולים אלטרנטיביים כמו דיקור לטובת התמודדות עם הכאב, אולם אין מדובר בתרופות קסם אלא בטיפולים שנועדו להקל על התסמינים של הכאב ובהתאם לכך גם ליצור איזון מבחינת עוצמת הכאב. שילוב של רפואה אלטרנטיבית לצד טיפולים קונביונצאליים וכן מנוחה מהווים את הבסיס הטוב ביותר לטובת התמודדות עם שבר מאמץ.

לסיכום, זיהוי של שבר מאמץ הוא חשוב מאוד לטובת התמודדות וטיפול. לרוב, מדובר בכאב חד שמופיע בנקודה אחת כאשר הלחץ מתגבר במיוחד בזמן פעילות גופנית. עם זאת, אצל רוב הספורטאים המקצועיים כמו גם החובבים מדובר בכאב עמום שממשיך להופיע גם בזמן מנוחה עם אזור נפוח ורגיש מאוד למגע. על כן, זימון תור אונליין לטובת אבחון אצל אורתופד מהווה את הצד הראשון בדרך להליך שיקום שנועד להעלות אתכם בחזרה לנתיב בטוח של אימונים. אל תתעלמו מהכאב ואל תנסו לטפל בעצמכם לבד, מאחר ואתם עלולים להחמיר באופן משמעותי את השבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *