ג'ינג'ר

מי מאיתנו העוסק בספורט בכל רמה שהיא מכיר בוודאי את הבעיה של הליחה בעת הפעילות. ליחה היא סוג של נוזל רירי שקיים באופן טבעי בגופינו. ייצור מופרז שלו יכול להגביר את המצאות וגדילת החיידקים בגוף ואפילו לדלקות שונות. ישנם כאלו שסובלים באופן כמעט קבוע מרמה כזו או אחרת של ליחה, אצל אחרים מדובר בתופעה זמנית. בכל מקרה, זה משהו שמאד מפריע לדרכי הנשימה ומכביד על הכנסת אוויר ומכאן שגם על המאמץ. בעת פעילות אירובית ארוכה, מי שסובל מליחה נאלץ לכחכח באופן תדיר. מי שמתאמן בפעילות אנאירובית שאופייה מאמצים מרוכזים, מוצא שהליחה מאד מפריעה בפיק של המאמץ עצמו. פתרון לליחה יכול להופיע בכל מיני צורות. ראשית, אם התופעה חוזרת על עצמה, רצוי להתייעץ עם רופא לגביה. ממש כמו כל סימפטום קל, הוא יכול להצביע על משהו יותר חמור ועדיף תמיד להיות עם ראש שקט בנוגע לעניינים רפואיים. אפיק נוסף לפתרון בעיית הליחה הוא שינויים והתאמות לדיאטה שלנו. על אפיק זה נדון במאמר הזה.

מאכלים לגרון נקי

למאכלים שאנחנו אוכלים לפני, במהלך ואחרי הפעילות הגופנית יש הרבה השפעה על אספקטים שונים בגופנו ובביצועים הספורטיביים. ממש כמו שאנחנו דואגים למזון שיחזיר לנו מינרלים, יחדש את מלאי הפחמימות או החלבונים, כך נרצה להתאים מאכלים שימנעו מאיתנו ליחה בזמן פעילות. לשמחתנו, יש מאכלים רבים כאלו שמונעים ליחה, כך שהתפריט שלנו יכול להיות עשיר. ראשית, בואו נעבור על כמה מאכלים שדווקא מגבירים את ייצור הליחה. מדובר במזונות משלושה סוגים שונים:

סוכר מעובד

כל סוגי הסוכר התעשייתי, החל ממתקים שונים ועד מוצרים ארוזים המכילים כמות סוכר מנופחת באופן מלאכותי, כולם מעודדים תגובה של הגוף בדמות ייצור ליחה מוגבר.

מוצרי קמח לבן

לחם לבן, אטריות לבנות או אפילו פיתות מקמח לבן, כולם תורמים לליחה. לתחליפים מקמח מלא יש הרבה יתרונות בריאותיים בכל מקרה, כך שהמעבר אליהם גם יעזור במניעת ליחה וגם יועיל במישורים אחרים.

מוצרי חלב

ישנם אנשים אצלם מוצרי חלב יכולים להביא ליצירת ליחה מוגברת. אם אתם סובלים מליחה ואוכלים הרבה מוצרי חלב – שווה לנסות ולראות אם הם מקור הבעיה.

מאכלים שמהם נרצה להימנע

בנוסף למאכלים מהם נרצה להימנע, קיימים רבים אותם ממש מומלץ לאכול וכפי שציינו, מאכלים אלו מאד מגוונים:

שום

לרכיב הזה יש שלל יתרונות בריאותיים. הוא מכונה 'האנטיביוטיקה של הטבע' ויש לו יכולות למנוע או להקל על מחלות של מערכת הנשימה. ניתן לצרוך אותו ביחד עם מאכלים רבים או פשוט אפוי ולאכול עם כפית ישירות מהקליפה.

ג'ינג'ר

במזרח הרחוק, הג'ינג'ר זוכה לאותו מעמד כמו של השום ולא בכדי. יש לו תכונות בריאותיות רבות ומניעת ליחה היא אחת מהן, והוא יתרום מאוד לתזונה נכונה הדרושה כל כך לחיינו. ניתן לצרוך אותו בחליטות שונות או כתבלין למאכלים שונים, למשל מרקים.

בצל

מרכיב בסיסי לבישול של הרבה מנות. ניתן לצרוך מעט ממנו גם טרי בסלט.

אננס טרי

הוא מכיל אנזים בשם ברומלין שעוזר עם פירוק הליחה.

הל

זהו תבלין שנמצא בקפה הערבי המסורתי וגם בבישול ההודי. יש לו סגולות רבות בקשר למערכת העיכול והפחתת ליחה.

סלרי

לסלרי יש יכולת לאזן חומציות בדם. לחומציות עודפת יש קשר ישיר לליחה. זה ירק מעולה לשילוב בתזונה היומית באופן כללי.

מיץ אגסים

זהו פתרון טוב לליחה וגם לשיעול או תופעה של גרון צרוד.

דבש

יש לו יכולת להפחית בקטריות ולמנוע ליחה. דבש הוא מרכיב עיקרי בכל 'תרופת סבתא' לשיעול ויש בזה הרבה הגיון!

דלעת

רכיב מאד שימושי למאכלים רבים העוזר נגד ליחה.

 

הרכיבים הללו מאפשרים לנו גם ליהנות מאוכל טוב וגם מספורט בריא ונשימה חלקה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *